Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

ESPROJEKT architektura wnętrz

Katowice

4

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Tworzymy przestrzeń efektywnej pracy

Autor: Eliza Szewczyk, publikacja: 2018-09-17

Indywidualne podejście do potrzeb pracownika, mobilność, elastyczność i funkcjonalność dominują we współczesnym projektowaniu. Dzisiejsze biura nie przypominają zwykłych miejsc pracy. Łączą obowiązki z relaksem. W pracy przebywamy coraz dłużej, jest to nasz drugi dom.

Zdjęcie nr 1

Można zauważyć obecnie trzy najważniejsze trendy w projektowaniu przestrzeni biurowej:

  1. Activity- Based – working – otwarte działanie. Jest to najbardziej zauważalny trend w Polsce - wiele przestrzeni o różnych funkcjonalnościach. Pracujesz w strefie, która jest odpowiednia do twojego trybu pracy. Jednak niewiele firm ma takie możliwości rotacji dla pracownika. W Polsce mamy kult posiadania – samochód z leasingu, o którym Kowalski mówi, że go kupił, tak samo jak w przypadku domu w kredycie itp. Wiąże się to też z posiadaniem w pracy biurka stałego. Losowanie nowego, czyli wprowadzenie zmian, dla wielu z nas jest niedopuszczalne. Takie rozwiązanie jest dla firm o wielozadaniowym charakterze pracy oraz zespołu otwartego na ciągłe zmiany.
  2. Home like office - jak u siebie w domu, czyli wygodne fotele, wzorzyste dywany, regały z książkami, kosze z owocami itp. Biura upodabniają się do mieszkań, by pracownicy czuli się w nich swobodnie i komfortowo. Dzięki temu mają być bardziej kreatywni, chętniej przychodzić do pracy i dłużej w niej zostawać. Tu nie ma znaczenia tak bardzo jaka branża – wszyscy chcemy przebywać we wnętrzach przytulnych. Jednakże takie zluzowanie nie zawsze można zastosować w usługach lub poważniejszych rozmowach biznesowych.
  3. Biofilic design - naturalne materiały, dostęp do światła dziennego i dużo roślinności to główne założenia tego trendu. Obok home like office staje się trendem współistniejącym. Jednak zawsze są jakieś plusy i minusy – musi powstać cała infrastruktura, a jest to wyzwanie dla projektanta i inwestora. Uwzględnienie światła, kierunków świata, dobór odpowiednich roślin i oczywiście stała i profesjonalna opieka nad nimi. To wszystko daje nam jedynie gwarancję pięknego wyglądu biura.
  4. Soundprofing – izolacja akustyczna -stworzenie w biurach i przestrzeniach publicznych miejsc ciszy. Akustyka – w trosce o ciche biuro. Współcześnie jednym z największych wyzwań w projektowaniu jest zachowanie odpowiedniej akustyki. Mamy szeroki wachlarz rozwiązań – od paneli akustycznych w różnych barwach i kształtach, wykończenia mebli pochłaniających hałas, właściwie dobrane materiały czy wykładziny – mają one ogromne znaczenie w akustyce, kolorystyce, estetyce i zachowaniu czystości. Poprzez budki i boksy akustyczne w dobie tak szybkiego rozwoju doszliśmy do wniosku, że telefon nam przeszkadza – bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się budki telefoniczne lub siedziska tłumiące hałasy. To element wnętrz szturmem zdobywający świat.
Zdjęcie nr 2

Wizytówką firmy zazwyczaj jest recepcja – czyli pierwsze wrażenie, która kształtuje jej wizerunek. Właściwość i trafność doboru materiałów ze specyfiką firmy, jak i dobór właściwej kolorystyki to zadanie współczesnego projektanta, którego wiedza opiera się nie tylko na znajomości nowych trendów, ale i psychologii.

Kolejnym istotnym miejscem to miejsca spotkań - sale konferencyjne (fast meeting)

Ze względu na ogromne znaczenie pracy zespołowej sale konferencyjne oraz inne miejsca spotkań mają coraz większe znaczenie - i ekskluzywne, i mobilne.

Wiele firm stara się, by zapewnić pracownikom relaks w pracy, chill out. Coraz więcej firm tworzy takie pomieszczenia. Nie chodzi tu o przerwę w pracy, tylko o to, że zmiana miejsca prowadzi do zmiany aktywności, dzięki czemu tworzą się nowe pomysły. Praca staje się efektywniejsza.

Obsługa klientów i interesantów – pomieszczenia i meble muszą być przystępne odchodzimy od bariery pan / pani przy okienku.

Można też zaobserwować tendencję do tworzenia ekskluzywnych wnętrz socjalnych.

Kolorystyka w biurze zawsze miała znaczenie. Są kolory modne w danym sezonie, ale także trzeba brać pod uwagę kolory związane z daną branżą, np. jasne żywe kolory - biura podróży, pastele – cukiernie, brązy i żółcie – kawiarnia, zieleń wprowadza spokój i harmonię. Nie tylko w farbą na ścianie można zaistnieć kolorem, np. wprowadzając ścianki z roślin czy antyalergicznego mchu, czy też w kolorystyce mebli. Jeśli chodzi o design mebli to zawsze musi współgrać z charakterem prowadzonej działalności i tworzyć tożsamość firmy. Młodzi preferują beton i szkło, biele, ale równocześnie z młodym nurtem występuje klasyka. Obiekty użyteczności publicznej to też hotele, sklepy czy restauracje. Zawsze liczy się pomysł na ciekawe wnętrze. Nie możemy też zapominać o integralnej części projektu, jakim jest właściwe oświetlenie.

A na koniec ciekawostka dla osób, które nie rozstają si ę ze swoim smartfonem – krzesło Nawigo Smart – monitoring ustawienia krzesła, wysokości siedziska, obserwacja zachowań użytkowników, czujniki wbudowane badają nacisk i pozycję siedzenia, pomiar warunków fizycznych (temperatura, wilgotność, ciśnienie), analiza zajętości stanowisk, przypomina nam o poprawie ustawienia dla kręgosłupa, by wyrobić nawyki do poprawnej postawy i gwarantuje dostęp do gry VR stymulującej ruch.

W całym tym pędzie do idealnego biura jest ostatnio taki trend, że pracodawcy pytają się swoich pracowników, jakie są ich potrzeby, by w całość harmonijnie zgrać wizję i misję firmy z efektywnością swoich pracowników. Coraz mniej też będzie open space, ale biura nigdy nie znikną, bo biuro nigdy nie będzie domem, a dom biurem.


Opracowała:
Eliza Szewczyk
ESPROJEKT architektura wnętrz

Aranżacja wnętrz - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 14 916 Specjalistów od Aranżacji Wnętrz najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: